MUDCLOTH – sár szövet
A mudcloth textil már az első pillanatban rabul ejtett. Körülbelül 20 éve találkoztam vele először -és itt is, mint szerintem minden küldönleges anyag esetében – már érzi az ember, hogy valami egész varázslatos dologgal áll szemben.
Története
A sárszövet – más néven „bogolan” – Afrika egyik legszokatlanabb és legkülönlegesebb textíliája. A keskeny, kézzel szőtt pamutcsíkokat egy egész ruhává varrják, majd mintákkal és szimbólumokkal festik meg különféle természetes színezékekkel, beleértve az egy évig érlelt folyami iszapot is, ennek többféle színe létezik a barnás árnyalatoktól egészen a feketéig.
Földrajzi hely szerint az eredete – Nyugat-Afrikába, azon belül is Maliba vezet, ahol ez a textil fontos helyet foglal el a hagyományos mali kultúrában, és az utóbbi időben a mali kulturális identitás szimbólumává vált.
A hagyományos bògòlanfini gyártás során a férfiak szövik a ruhát, a nők pedig befestik. A keskeny szövőszékeken körülbelül 15 centiméter széles pamutszövetcsíkokat szőnek, és körülbelül 1 méter széles és 1,5 méter hosszú kendővé varrják őket. Ezért ezt én is tapasztaltam, maga az anyag egy igen laza szövésű, de fantasztikusan természetes anyag.
A festés kezdetén a ruhát a n’gallama fa (Anogeissus) leveleiből készült festékfürdőbe áztatják (amelyeket pépesítettek, majd megfőztek vagy beáztattak. Az immár sárga, de még nem színtartó rongyot napon szárítják, majd fémszerszámmal vagy fapálcikával mintázattal festik meg, majd óvatosan és többször felhordják, hogy körvonalazzák a bonyolult motívumokat. A festéket speciálisan kiválasztott iszapból készítik, amelyet folyómedrekből gyűjtenek össze, és akár egy évig is erjesztik agyagedényben. A kezelt iszap és a festett ruha közötti kémiai reakció miatt a barna szín az iszap lemosása után is megmarad. Végül a sárga n’gallama festéket eltávolítják a ruha jelöletlen részeiről szappannal vagy fehérítővel, így a kész ruha fehér lesz, sötét foltokkal a festés helyén.
Hosszabb használat után a nagyon sötétbarna szín a barna gazdag tónusaivá változtatja, míg a festetlen anyag alsó része halvány rozsdaszínt őriz. – forrás: wiki
Különlegessége:
Engem elsősorban a szimbólumrendszere fogott meg – amit már az első pillanatban érez az ember, hogy nem véletlenül kanyarodnak arra a vonalak amerre, a pontoknak, az ismétlődésnek is nagy szerepe van, távol tartják a rossz energiát, védelmül szolgálnak: az alábbi táblázatban pár szimbólum jelentése található.
Érezni a tervezést, a szimmetriát és azt a tradicionális technikát amivel az egész készül – beleértve a hosszú ráfordított időt.
A hagyományos mali kultúrában a bògòlanfinit a vadászok viselik, és álcázásként, rituális védelemként és státuszjelvényként szolgál.
A nőket bògòlanfinibe csomagolják felnőtté válásuk után és közvetlenül a szülés után, mivel a kendőről úgy tartják, hogy képes elnyelni az ilyen körülmények között felszabaduló veszélyes erőket. Egy nyugat-afrikai bamanai nő életének négy fő szakasza: pubertás, házasság, anyaság és halál. Több esetben hallani, hogy valaki a személyes mudclotját a sírba is magával viszi.
képek forrása – Pinterest
,Munkáimban és személyes kötődésben
Szerencsésnek mondhatom magam, mert igen sokféle árnyalatban, mintában és színben érkeztek hozzám mudcloth textilek. Fentebb pár elkészült darabot láttok, mivel különleges anyag – ezért nem világa mindenkinek, a legtöbb mind egyedi megrendelés volt. A forma lehetősége itt is végtelen: készült kis Boxy, válltáska – kisebb nagyobb kivitelben, kézitáska és sál is.
A minap épp egy pont 10 éves – fekete-fehér darab került a kezembe, saját táskám és sajnos a laza szövés, körülbelül 6 éve 1 ponton elvékonyodott, így ideje volt egy kis átalakításnak. Természetesen a számomra is most nagyon kedvenc SLICE Deluxe fazont válaszottam. Mutatom is az előtte – utána végeredményt 🙂
Amennyiben felkeltette az érdeklődésetek ez a csodálatos anyag : készen jelenleg párnahuzatokat találtok a webshopban: https://arankabandula.com/en/product/swordfish-mudcloth-pillow-cover/ ( nálam több darab is lapul a kanapén, de még feldolgozható alapanyag is van a studióban, keressetek bátran emailben 🙂 info@arankabandula.com
Személyes kötődésem a mudclothoz pedig – azon felül, hogy több táskám és párnám is van, az egy csodálatos képhez kötődik amit a neten pillantottam meg. Egy hipnotikus szépségű, fekete-fehér mudcloth volt, amin az egyik szimbólum teljesen megfogott, el is döntöttem, hogy megpróbálom megkeresni mit is jelent. Az alkotója egy híres mudcloth festő asszony: Nakunte Diarra
Őt személyesen már nem értem el, de afrikában élő ismerősök érdeklődtek más festőknél és csak annyi derült ki, hogy ez egy új hullámot követő minta, a jelentése nem. Valahogy hallgattam a megérzéseimre és mélyen bíztam Nakunté-ben, hogy ez jót jelenthet, így ez lett az egyik tetoválásom évekkel ezelőtt.
Csodás hogy ezt megosztod❤️
Én örülök, hogy általad találkozhattam vele ❤️